top of page
Search
  • Writer's picturegökhan okur

Merkür Retrosu Nedir ?‏

Updated: Apr 5, 2021

Ayy, Merkür Retrosu var, her işim ters gidecek, her şey retrodan oluyor demek mi, yoksa retro bana ne öğretir demek mi ?


Başlamadan önce biraz merkürden bahsetmek yerinde olacaktır. Merkür, iletişim ve zekayla ilişkilendirilen gezegendir. Habercidir, haber alır ve aktarır aynı zamanda sinir sistemini de yönetir. Nörolojik her şeyle ilgilidir de diyebiliriz.Zekanın ölçüsü, gerektiğinde düşüncelerini değiştirebilmekte yatar.
A. Einstein.”Merkür Retrosu Nedir ? Bize ne öğretir ?


Bazı insaların hayatları boyunca merkür retrosunu yaşarlar. :( Çok üzücü ama ne yazık ki böyle bir şey var. Doğum haritalarında yani natal haritalarında merkürleri yay burcunda olan kişiler hatta kısmen merkürleri balıkta olan kişiler. Özellikle merkürleri yayda olanlar bu durumu hemen her zaman yaşayabilirler. Ben de bir merkür yay insanıyım. Ve merkür retrosunu anlatmak için biçilmiş kaftanım :) Merkür retrodayken ya da benim gibi doğum haritlarında merkürleri yayda özellikle birinci evde olanlar her zaman yanlış anlaşılma durumuyla karşı karşı kalabilirler. Bir şey söylemek isterken bambaşka bir şey ima ederken bulabilirler kendilerini ya da sanki bir sis bulutunun içinde gibi konuşuyor olabilirler. Bu kelimeler biraz süslü gelebilir kulağa ama durum tam anlamıyla böyle. İletişim halindeyken heyecanlanmak da söz konusu olur genelde merkür retrosunda yanlış anlaşılmakta sinirlerin aşırı gerilmesi de söz konusu olabilir. Üniversitedeyken ben iletişim tasarımı okurken, bize ödev vermişlerdi ve sergi salonlarını ya da bazı sanat evlerinin arşivlerini gezmemiz istenmişti. Hiç unutmadığım bir anımdır bu. İstiklal caddesinde bir sanat evine gidecektim ve sergi hakkında bilgi alacaktım varsa birkaç broşür ve ödevime ekleyecektim. Apartmana girdim, kapıyı çaldım üzerinden kaç yıl geçti hala o kadının yüzünü hatırlıyorum. Beyaz tenlı orta yaşlarda hoş bir kadındı. Buyurun dedi. Ben ne yaptım, konuşamadım. hımm.. kemmm.... kümmmm yemin ediyorum aynen bu şekilde konuşamadım hiçbir şey diyemedim. İnanabiliyor musunuz hiçbir şey diyemedim ve kapıdan geri döndüm. Kadın zihinsel bir sorunum olduğunu düşünmüş olmalı, ne düşündüğü umurumda da değil ama olay aynen bu şekilde gerçekleşti. Benim ki evet uç bir örnek ama bu şekilde olan birçok insanda var. Onlar ödev sırasında değil de iş görüşmesinde yaşıyor olabilir bu durumu ya da sevdiği biriyle buluştuğunda yaşıyor olabilir, bilemem ama yaşıyordur. Anksiyete de diyebilirdi bu duruma bir doktor ya da başka bir şey gene kapı merkür sorunlarına çıkıyordu. Sinirsel durumlar, ve iletişimin bozulması. Bu durum aşılamaz mı, kişinin haritasında merkürün hangi evde olduğuna kavuşumlarına ki kavuşumları varsa ve açılarına bağlı olarak değişir. Kolay mı asla kolay değil, sakin olmayı öğrenmek, dersler almak ve ilerlemek kolay değil ama şu an bu blogu yazıyorum ve karşıma gelen insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Ve hiç susmuyorum :) Önemli olmak ki bunu her zaman gördüm, kişi kendini geliştirmek ve sorunlarına bir cevap çözüm aramak istiyorsa o çözüm ona bir şekilde geliyor. Yeter ki kişi kendini geliştirmek istesin. Bu durumda da astroloji ama işini iyi yapan ve tek derdi karşısındaki kişiye bir şeyler katmak olan astrolog olmalı bu kişi, o zaman oldukça güzel yollar kat edilebiliyor.

144 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page